09107603363 m.m.rahmani734@gmail.com امیرآباد دانشکده فنی دانشگاه تهران
مقایسه دو زبان برنامه نویسی پایتون و جاوا اسکریپت

⚔💣نبرد جاوا اسکریپت و پایتون🐍

نبرد پایتون و جاوا اسکریپت: آیا زبان برنامه نویسی پایتون در سال 2020 می‌تواند از سد جاوا اسکریپت بگذرد؟

جاوا اسکریپت در حال حاضر پراستفاده ترین زبان برنامه نویسی است که امروزه با رقیب سرسختی چون زبان پایتون دست و پنجه نرم می‌کند. محبوبیت برنامه نویسی پایتون پیوسته و به صورت چشمگیری در حال افزایش است. به طوری که در حال حاضر، در حال رشدترین زبان برنامه نویسی است. اکنون این سوال مطرح می‌شود که آیا برنامه نویسی پایتون می‌تواند در سال 2020 محبوبیت برنامه نویسی جاوا اسکریپت را از آن خود کند؟ برای این که به این سوال پاسخ دهیم ابتدا نیاز است که در مورد پایتون و جاوا اسکریپت و دلایل محبوبیت آن‌ها بیشتر بدانیم.

چرا جاوا اسکریپت بسیار محبوب است؟

جاوا اسکریپت یک زبان برنامه نویسی سطح بالا و تفسیری است که بیشتر تحت عنوان زبان اسکریپت نویسی برای صفحات وب مشهور است. این بدین معنی است که اگر یک صفحه وب دینامیک باشد و اطلاعات متحرکی در آن نمایش داده شود، احتمالاً جاوا اسکریپت پشت این قضیه است. این تمام ماجرا نیست، نسخه‌های پیشرفته‌ای از این زبان برنامه نویسی مانند Node.js نیز وجود دارد که در اسکریپت نویسی سمت سرور به کار می رود.

مطابق نظرسنجی‌ای که در سال 2019 توسط توسعه‌دهندگان سایت Stackoverflow صورت گرفته است، جاوا اسکریپت پراستفاده ترین زبان برنامه نویسی است که توسط %69/7 از توسعه‌دهندگان حرفه‌ای به کار گرفته می‌شود. این عنوان در 7 سال گذشته به طور پیاپی کسب شده است. علاوه بر این پر‌استفاده ترین فریم ورک‌های وب به کار رفته عبارت‌اند از: جی کوئری، انگولار و ری اکت که اتفاقاً همگی آن‌ها از جاوا اسکریپت استفاده می‌کنند.

نظرسنجی بهترین زبان برنامه نویسی

تمامی این موارد جزو دلایل محبوبیت جاوا اسکریپت بودند. اکنون این سوال مطرح می‌شود که چرا جاوا اسکریپت اینقدر محبوب است؟

  • جاوا اسکریپت هم در سمت کلاینت و هم در سمت سرور قابل استفاده است. این بدین معنی است که عملاً در هر جایی از مرورگرها گرفته تا سرورهای قدرتمند اجرا می‌شود. این نکته باعث می‌شود که در مقایسه با سایر زبان‌های برنامه نویسی که چندمنظوره نیستند، یک سر و گردن بالاتر قرار بگیرد.
  • جاوا اسکریپت الگوهای مختلفی از برنامه نویسی شی گرا گرفته تا رویه‌ای را پیاده سازی می‌کند که این امر به توسعه دهندگان آزادی عمل می‌بخشد.
  • جاوا اسکریپت علاقه مندان بسیاری دارد که به طور جدی از این زبان حمایت می‌کنند. بدون این طیف وسیع، کسب جایگاه اول توسط این زبان مشکل می‌نمود.

آیا زبان برنامه نویسی پایتون می‌تواند از نظر محبوبیت جایگزین جاوا اسکریپت شود؟

پایتون یک زبان برنامه نویسی تفسیری و همه منظوره است که کاربردهای متعددی از برنامه‌های وب گرفته تا تجزیه و تحلیل داده‌ها  را بر عهده دارد. این بدین معنی است که پایتون را در وب سایت‌های پیچیده‌ای همچون یوتیوب یا اینستاگرام، در پروژه‌های محاسباتی ابری مانند اوپن استک (یک پلتفرم نرم افزاری متن باز برای رایانش ابری است که توسط راک اسپیس و ناسا طرح ریزی شده است)، در یادگیری ماشین و…می‌توان مشاهده کرد.

محبوبیت زبان برنامه نویسی پایتون پیوسته به مقدار زیادی در حال افزایش است. به طوری که مطابق با نظرسنجی توسعه‌دهندگان سایت Stackoverflow در سال 2019، امروزه در حال رشدترین زبان برنامه نویسی است.

این مسئله در نمودار گوگل ترندز زیر نشان داده شده است و تأکید کننده رشد زبان برنامه نویسی پایتون در مقایسه با زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت می‌باشد:

مقایسه بهترین زبان برنامه نویسی در گوگل ترندز

همان‌طوری که در داده‌های فوق نشان داده شده است، پایتون در حدود نوامبر 2017 برای اولین بار در مقایسه با جاوا اسکریپت علاقه‌مندی جستجوی(  search interest) بالاتری ثبت کرد و این روند صدرنشینی خود را تاکنون حفظ کرده است. این امر نشان دهنده رشد قابل توجه زبان برنامه نویسی پایتون در مقایسه با 5 سال قبل می‌باشد.

در حقیقت Stackoverflow مدلی را برای پیش‌بینی ترافیک آینده خود بر اساس مدلی به نام STL ایجاد کرد و حدس زد که چه اتفاقی می‌افتد. پیش‌بینی این است که پایتون به طور بالقوه می‌تواند در مقایسه با جاوا اسکریپت حداقل تا سال 2020 در صدر قرار گیرد.

تمامی این ترندها بیانگر این هستند که زبان برنامه نویسی پایتون بسیار محبوب است و با گذشت زمان حتی محبوبیت بیشتری هم کسب می‌کند.

بعضی از دلایل این عملکرد باورنکردنی پایتون، در زیر شرح داده شده‌اند:

  • استفاده از پایتون آسان است.

هیچ کس چیزهای خیلی پیچیده را دوست ندارد و این یکی از دلایل رشد محبوبیت زبان برنامه نویسی پایتون است. دستورات آن به راحتی قابل خواندن‌اند که این امر سبب می‌شود هر دو گروه توسعه‌دهندگان مجرب و دانشجویان تجربی آن را دوست داشته باشند. علاوه بر این پایتون بسیار کارآمد است. به توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهد که با خط‌های کد کمتر بتوانند کار بیشتری انجام دهند.

  • پایتون انجمن پشتیبانی دارد.

پایتون تقریباً از سال 1990 ایجاد شده و تا کنون زمان کافی برای ایجاد یک انجمن پشتیبانی داشته است. به دلیل این پشتیبانی، زبان آموزان برنامه نویسی پایتون به راحتی می‌توانند دانش خود را بهبود بخشند که این امر منجر به افزایش محبوبیت زبان می‌شود. این تمام ماجرا نیست! منابع آنلاین زیادی برای بهبود مهارت در این زبان وجود دارد، از مستندات رسمی گرفته تا کلاس های فشرده که کمک بزرگی برای زبان‌آموزان است.

  • پایتون کتابخانه‌ها و فریم ورک‌های متنوعی دارد.

برای مشاهده ویژگی های بیشتری از زبان برنامه نویسی پایتون کلیک کنید. پایتون در حال حاضر بسیار محبوب است و به تبع آن، صدها کتابخانه و فریم ورک مختلف دارد که توسط توسعه‌دهندگان قابل استفاده است. این کتابخانه‌ها و فریم ورک‌ها به دلیل صرفه‌جویی در زمان بسیار مفیدند که این امر به نوبه خود محبوبیت بیشتری به پایتون می‌بخشد. برخی از کتابخانه‌های معروف پایتون عبارتند از: NumPy و SciPy برای محاسبات علمی، Django  برای توسعه وب، BeautifulSoup برای تجزیه و تحلیل XML و XTML، Scikit-learn برای برنامه‌های یادگیری ماشین، Nltk برای پردازش زبان طبیعی و …

نتیجه گیری:

در حالی که جاوا اسکریپت در حال حاضر محبوب ترین زبان برنامه نویسی است، پایتون به زودی می‌تواند بر اساس نرخ رشد باورنکردنی خود، در این عنوان پیشی بگیرد. بنابراین کاملاً محتمل است که پایتون بتواند محبوب ترین زبان برنامه نویسی در سال 2020 شود.

با این وجود تمامی موارد گفته شده، فقط در محبوبیت نسبی این دو زبان موثرند و مشخص نمی‌کنند که کدامیک از آن‌ها زبان بهتری است. این انتخاب کاملاً شخصی است و ممکن است به عوامل مختلفی از جمله شرایط پروژه، توسعه پذیری، سهولت یادگیری و همچنین چشم‌انداز رشد آینده بستگی داشته باشد.

منبع: سایت hackernoon.com