09107603363 m.m.rahmani734@gmail.com امیرآباد دانشکده فنی دانشگاه تهران

تفاوت UI و UX

ایجاد یک تجربه کاربری و رابط کاربری مناسب به کاربر کمک می‌کند که در وبسایت شما بماند. و اگر کیفیت‌های لازم را نداشته باشد کاربر به سرعت وبسایت شما را ترک خواهد کرد. در آموزش ui و ux شما مفاهیم رابط و تجربه کاربری را می‌آموزید.

یکی از مهمترین مباحث فهم و درک هر کدام از آنها و تفاوت ui و ux می‌باشد.

تعریف UX

تجربه کاربر” به تعامل شخص با یک محصول، برنامه یا سیستم عامل اشاره دارد. بنابراین طراحی یک تجربه کاربر – یا به عبارت دیگر، ایجاد یک UX – به معنای تعریف نحوه عملکرد یک محصول و چگونگی پاسخگویی به نیازهای کاربر است. بدیهی است که یک UX باید شفاف، راحت و کاربر‌پسند باشد. درحالیکه شما حتی هنگام استفاده از وب‌سایت متوجه آن نمی‌شوید.

تعریف UI

رابط کاربری شامل تمام کنترل‌ها، دکمه‌ها، بلوک‌ها و عناصر یک برنامه – عناصر بصری که باعث ایجاد یک محصول و تصویر منحصر به فرد آن می‌شوند. توسعه UI شامل انتخاب رنگ‌ها، تعریف هویت سازمانی و پیروی از آخرین اصول طراحی است. هنگام کار بر روی UI، طراحان بر ایجاد شخصیت یک محصول و تقویت ظاهر آن تمرکز می‌کنند. یک دلیل برای این امر وجود دارد: رابط اولین چیزی است که هنگام مراجعه به یک وب‌سایت توجه کاربر را به خود جلب می‌کند. UI همچنین در تصمیم کاربر برای ماندن در وب‌سایت یا نرخ پرش آن نقش مهمی ‌ایفا می‌کند.

به بیان سادهتر، UI این است که چگونه همه چیز خوب به نظر برسد و UX این است که وب‌سایت چگونه کار می‌کند. UX یک فرایند است، در حالی که UI تحویل‌پذیر است. بیایید بیشتر توضیح دهیم.

تفاوت ui و ux
تفاوت ui و ux

چرا UI بدون UX کار نمی‌کند؟

بحث‌های داغ زیادی درباره اصطلاحات UX و UI وجود دارد. برخی ادعا می‌کنند که این مفاهیم به طرز چشم‌گیری متفاوت هستند و قابل‌مقایسه نیستند. برخی دیگر UX و UI را مفاهیم جدا‌نشدنی می‌دانند که مکمل یکدیگر هستند. ولی ما معتقدیم که UI بخشی جدا‌نشدنی از تجربه کاربر است. به همین دلیل همیشه این مفاهیم را می‌بینیم که به صورت UI / UX نوشته شده اند.

Medium یک مثال عالی از ترکیب UI و UX با کیفیت است. Medium یک بستر وبلاگ‌نویسی با یک طرح تمیز و جذاب است. UX Medium وبلاگ‌نویسان را با طرح ساده خود، به منظور جلب رضایت خوانندگان و نویسندگان، جذب می‌کند. UX آنها به شما امکان می‌دهد تا در مقالات آموزش ui و ux و پرطرفدار حرکت کنید.

در Medium، موقعیت‌یابی متن، فاصله بین خطوط و تراز کردن متن تجربه خواندن بسیار خوبی را ارائه می‌دهد. علاوه بر این، Medium قلم‌های مفصلی را ارائه می‌دهد که نویسنده را قادر می‌سازد تاکیدی را نشان دهد.

 

حتما بخوانید تاثیر UX بر سئو

 

بگذارید موارد را جمع بندی کنیم

در واقع ما UX را به عنوان یک اصطلاح جهانی می‌بینیم که احساسات و راحتی کاربر را هنگام کار با یک برنامه کاربردی تعریف می‌کند. UI بخشی از UX است که به کاربران امکان تعامل با یک محصول را می‌دهد و اولین تصور را ایجاد می‌کند. یادآوری این نکته حائز اهمیت است که طراحی یک برنامه خوب به اندازه کافی برای تضمین نرخ تبدیل بالا و نرخ پرش پایین کافی نیست. UX به این نگرانی‌ها و همچنین سایر عوامل مؤثر بر وفاداری کاربر می‌پردازد.

چگونه آنها با هم کار می‌کنند

بنابراین یک طراح UX تصمیم می‌گیرد که رابط کاربری چگونه کار می‌کند در حالی که طراح UI تصمیم می‌گیرد که رابط کاربری چگونه به نظر می‌رسد. این یک روند بسیار همکاری است و دو تیم طراحی تمایل به همکاری نزدیک با هم دارند. از آنجا که تیم UX مشغول بررسی جریان برنامه، چگونگی عملکرد عناصر با رویکرد هدایت کاربر به اطلاعات مورد نیاز است، تیم UI در حال کار بر روی نحوه ظاهر شدن همه این عناصر رابط بر روی صفحه نمایش هستند.

آموزش ui و ux
تفاوت ui و ux

بیایید در بعضی از مراحل روند طراحی بگوییم که دکمه‌های اضافی به صفحه نمایش معینی اضافه شوند. با این کار نحوه تنظیم دکمه‌ها و تغییر شکل و اندازه آنها تغییر خواهد کرد. تیم UX بهترین راه برای تنظیم دکمه‌ها را تعیین می‌کند در حالی که تیم‌های UI طرح‌های خود را متناسب با طرح جدید تطبیق می‌دهند. ارتباط و همکاری مداوم بین طراحان UI و UX کمک می‌کند تا اطمینان حاصل شود که رابط کاربری نهایی به بهترین شکل ممکن به نظر می‌رسد، در حالی که همچنین کارآمد و شهودی دارد.

تحقیق در طراحی UI

طراحان UI باید اطمینان حاصل کنند که زبان بصری که انتخاب می‌کنند متناسب با برنامه کاربردی است که می‌نویسند. آنها سعی در پیش بینی انتظارات کاربر دارند. اگر تیم شما برنامه سفر را طراحی می‌کند، مهم است که در مورد نحوه توسعه سایر برنامه‌های سفر در گذشته تحقیق کنید. کدام یک کار کردند؟ کدام یک کار نکردند؟

تحقیق در طراحی UX

طراحی UX به خصوص به انتظارات کاربر علاقه مند است. تمام تجربیات و تعاملاتی که کاربران با هر برنامه کاربردی در زندگی خود داشته اند، به تعیین انتظارات خود در مورد عملکرد واسطه‌ها کمک کرده است. اگر یک طراح UX کاملاً آشنا با این انتظارات نباشد، آنها می‌توانند ناخواسته یک تعامل رابط را طراحی کنند که برای آنها منطقی به نظر برسد. کاربران دوست ندارند وقتی یک رابط بسیار متفاوت از آنچه انتظار داشتند رفتار کند و این می‌تواند بر تجربه آنها تأثیر منفی بگذارد.

تفاوت ui و ux
تفاوت ui و ux

UI در مقابل UX: دو زمینه بسیار متفاوت که در هماهنگی کار می‌کنند

طراحی UI و طراحی UX شامل مجموعه مهارتهای بسیار متفاوتی هستند، اما آنها برای موفقیت نیازمند یکدیگر هستند. یک طراحی زیبا نمی‌تواند یک رابط کاربری ناخوشایند و گیج کننده را نجات دهد، و یک تجربه کاربری مناسب را نمی‌توان با طراحی بد رابط کاربری بصری که باعث ناخوشایندی استفاده از آن برنامه می‌شود، در معرض کاربر قرار داد. هر دو طرح UI و UX باید بی عیب و نقص اجرا شوند و کاملاً مطابق با انتظارات کاربر از قبل موجود باشند تا یک رابط کاربری / تجربه عالی ایجاد کنند.

برای ادامه مطلب مقاله آموزش UI و UX را بخوانید.