09107603363 m.m.rahmani734@gmail.com امیرآباد دانشکده فنی دانشگاه تهران
10 کتاب برتر آموزش برنامه نویسی پایتون

10 کتاب برتر آموزش برنامه نویسی پایتون

10 کتاب برتر آموزش برنامه نویسی پایتون

اگر با زبان پایتون، ویژگی ها و کاربردهای آن آشنا نیستید به لینک مراجعه فرمایید. در صورت آشنایی با پایتون، نکته اولی که برای انتخاب کتاب مناسب آموزش پایتون، باید به آن توجه کنیم این است که باید سطح بندی ما مشخص شود. یعنی باید مشخص شود که آموزش پایتون را از صفر یا به صورت پیشرفته می‌خواهیم شروع کنیم. در هر سطحی، کتاب‌های مختلفی برای آموزش برنامه نویسی پایتون وجود دارد. نکته بعدی که باید مدنظر داشته باشیم این است که پایتون و به طور کلی زبان های برنامه نویسی علم‌های بروزی هستند که در سطح پیشرفته باید همواره آپدیت بوده و با مراجعه به سایت ها و منابع اینترنتی، علم خود را در این زمینه بروز نگه داریم. چون در زمانی که برای چاپ کتاب صرف می‌شود، ممکن است زبان پایتون با تغییرات و توسعه‌هایی همراه شده باشد که مسلماً در کتاب نیامده است.

آخرین نکته ای که باید به آن توجه داشته باشیم این است که مفاهیم مقدماتی پایتون، با وجود همه تغییرات و توسعه‌ها ثابت است. بنابراین برای شروع کار برنامه نویسی و در این جا مخصوصاً پایتون استفاده از کتاب‌های آموزش پایتون بسیار مفید هستند. این کتاب‌ها می‌توانند راهنمای خوبی برای آموزش پایتون محسوب شوند. لذا در این قسمت به معرفی 10 کتاب برتر آموزش برنامه نویسی پایتون به زبان انگلیسی برای شروع از صفر و به صورت مقدماتی، می‌پردازیم.

  1. Python Crash Course : A Hands-On, Project-Based Introduction to Programming نوشته Eric Matthewsکتاب برتر آموزش پایتون به زبان انگلیسی

نام این کتاب بسیار برازنده آن است و در واقع همان کار را انجام می‌دهد( نام کتاب: کلاس فشرده پایتون). کتاب با یک بررسی همه جانبه از مقدمات المان‌های پایتون و ساختار داده‌ها، کار کردن با متغیرها، رشته‌ها، اعداد، لیست‌ها و تاپل‌ها آغاز می‌شود و سپس هر کدام را به طور مفصل توضیح می‌دهد. سپس در مورد گزاره‌ها و تست‌های منطقی و دیکشنری‌ها صحبت کرده و در ادامه به بررسی ورودی‌های کاربر، حلقه های while، توابع، کلاس‌ها، مدیریت فایل‌ها و تست کد‌ها و دیباگ کردن(رفع اشکالات کدها) می‌پردازد. این‌ها فقط مربوط به نیمه اول کتاب بودند. در بخش دوم کتاب، شما بر روی سه پروژه مهم کار می‌کنید.

  1. Automate the Boring Stuff with Python : Practical Programming for Total Beginners نوشته Al Sweigartآموزش پایتون در کتاب انگلیسی

در کتاب “اتوماتیک‌سازی کارهای خسته کننده با پایتون” شما می‌آموزید که با استفاده از پایتون و بدون داشتن هیچ گونه تجربه قبلی برنامه نویسی، برنامه‌هایی بنویسید که بتوانند کارهایی را که اجرای آن‌ برای شما ساعت‌ها طول می‌کشد، را طی مدت چند دقیقه انجام دهد.

 

  1. Head First Python : A Brain-Friendly Guide نوشته Paul Barryبهترین کتاب آموزش پایتون انگلیسی

اگر می‌خواهید مقدمات برنامه نویسی پایتون را بدون گشتن در دوره های آموزشی و کتاب‌های غیر مفید، یاد بگیرید؛ این کتاب گزینه بسیار خوبی برای آموزش پایتون به صورت سریع و آسان است. کتاب به کسب درک سریع شما از اساس برنامه نویسی پایتون کمک کرده و بر روی توابع داخلی و ساختار داده‌ها کار می‌کند. در این کتاب مفاهیم آموزش پایتون به صورت تصویری نشان داده می‌شود که از مزایای این کتاب نسبت به سایر کتاب‌ها محسوب می‌شود.

  1. Learn Python 3 the Hard Way : A Very Simple Introduction to the Terrifyingly Beautiful World of Computers and Code نوشته Zed Shawکتاب آموزش پایتون به انگلیسی

شما با یاد گرفتن مطالب این کتاب باید بتوانید: تمامی کدهای خود را نوشته، تمرینات را حل کنید و برای مشکلاتی که در حین برنامه نویسی ایجاد می‌شوند راه حل پیدا کنید. این کتاب برای آموزش پایتون مقدماتی و از صفر پیشنهاد می‌شود.

 

  1. Think Python : How to Think Like a Computer Scientist نوشته Allen B. Downey آموزش پایتون مقدماتی در کتاب انگلیسی

همان‌طوری که در عنوان نیز گفته شده، هدف این کتاب این است که به شما آموزش بدهد که کدنویسان چگونه درباره کدنویسی می‌اندیشند. در این کتاب راجع به هر چیزی که شما نیاز است تا در مورد پایه برنامه نویسی پایتون بدانید به صورت ساده، شفاف و جامع، اطلاعات مفیدی در اختیارتان قرار می‌دهد.

 

  1. Python Programming: An Introduction to Computer Science نوشته John Zelleکتاب آموزش برنامه نویسی پایتون 3 به زبان انگلیسی

این کتاب به جای این که به عنوان یک مرجع برنامه نویسی پایتون محسوب شود، به عنوان یک مجموعه برای معرفی هنر برنامه نویسی پیشنهاد می‌شود. در این کتاب معرفی علوم کامپیوتر و برنامه نویسی فقط با استفاده از محیط زبان برنامه نویسی پایتون برای مبتدی‌ها، صورت می‌گیرد.

 

  1. Learning with Python نوشته Chris Meyers Allen Downey, Jeffrey Elknerکتاب آموزش زبان برنامه نویسی پایتون انگلیسی

این کتاب به معرفی زبان برنامه نویسی پایتون پرداخته وبا استفاده از این زبان به ایجاد برنامه‌های کاربردی عالی کمک می‌کند و یکی از بهترین منابع آموزش پایتون مقدماتی محسوب می‌شود.

 

  1. Learning Python نوشته Mark Lutzبهترین کتاب پایتون انگلیسی

در سطح مقدماتی، این کتاب برای کسب دید بهتر در زمینه برنامه نویسی با متغیرها و عملگرهای پایتون، بسیار مناسب است. علاوه‌بر‌این در این کتاب مفاهیم مهمی از پایتون 2 و 3 توضیح داده می‌شوند.

 

  1. Invent Your Own Computer Games with Python نوشته Al Sweigartکتاب آموزش پایتون از صفر به انگلیسی

اگر کار شما بازی سازی است و یا ایده‌هایی برای طراحی بازی در ذهن دارید، این کتاب گزینه بسیار خوبی برای شماست تا پایتون را یاد بگیرید. شما در این کتاب با اساس برنامه نویسی و پایتون با استفاده از تمرین‌های مرتبط با ساخت بازی های کلاسیک، آشنا می‌شوید.

 

  1. Effective Computation in Physics : Field Guide to Research with Python نوشته Anthony Scopatzکتاب آموزش پایتون مقدماتی به انگلیسی

برخلاف اسم کتاب، این کتاب گزینه بسیار خوبی برای کسانی است که هیچ تجربه‌ای در زمینه فیزیک، تحقیقات و مسائل محاسباتی ندارند. این کتاب در واقع یک راهنمای تصویری برای استفاده از پایتون است. افزون بر آموزش پایتون، این کتاب همچنین موضوع‌های مرتبط را نیز پوشش می‌دهد. مانند: دستورات خطی وکنترل ورژن، تست کردن و استقرار نرم افزار. این کتاب علاوه بر این که یک منبع آموزشی عالی است، به عنوان یک رفرنس بسیار خوب برای پایتون به کار می‌رود. زیرا موضوعات کتاب با مثال‌ها و تمرین‌های متنوعی همراه شده است.

نتیجه گیری: با توجه به توضیحات، هر شخصی می تواند کتاب مور نیاز خود را در زمینه آموزش پایتون انتخاب کند.

منابع: hackr.io و realpython.com